שישה דרכים בהן ריצה עוזרת לבריאות שלכם
17 באוגוסט 2015
כאב גב תחתון – מהי הקרנה מהגב ואיך נדע מהי חומרתה
10 במרץ 2016

דלקת – האם טוב לנו או רע לנו?

בתור פיזיותרפיסט ספורט, כמעט כל מטופל שנכנס לקליניקה שלי אומר לי שהוא חושב שיש לו דלקת וזה נורא ואיום או שהרופא אמר לו שיש לו דלקת ושחייבים לטפל בה. אנסה לעשות קצת סדר, להסביר מהו תהליך דלקתי, איך ניתן לאבחן תהליך שכזה, מהם השלבים והאם דלקת היא דבר טוב או רע בסופו של דבר. בסוף המאמר תוכלו למצוא בקצרה מסקנות קליניות והשלכות לגבי תהליך הריפוי והחלמה בהקשר זה.

מהו התהליך הדלקתי

דלקת היא תהליך חשוב ביותר לאחר פציעה. אבל באופן פרדוקסלי, תהליך הריפוי של הרקמה לא יתחיל עד שהתהליך הדלקתי יתחיל לרדת. דלקת היא למעשה מעורבות של תהליכים ביוכימיקלים ברמת התא שמתרחשים לאחר פגיעה ברקמה.
בעת פציעה, מספר תהליכים מקומיים מתחילים ורובם מתחילים על ידי אנזים שנקרא Hagman. זהו תהליך שנקרא Chemotaxic שחיוני לתהליך הדלקתי. בעקבות כך, תהליכים רבים מתחילים להתרחש. למשל Bradykinin מרחיב כלי דם באזור ולמעשה "קורא" לחומר שנקרא Prostaglandin שגורם לחדירות של כלי הדם האזור, כאב, חום וגם תורם לקרישיות באזור. בנוסף, Prostagladin מושך תאי דם לבנים שנקראים Leukocytes שה Macrophages אחראים לניקיון האזור הפגוע (ניתן כבר כאן להבין מדוע דלקת כל כך חשובה לאחר פגיעה). הלויקוציטים יכולים להגיע לאזור בשל החדירות שהתאפשרה בתהליך הדלקתי. המקרופג'ים מתחילים בפעילות הנקיון שלהם בתוך 24 שעות וממשיכים בה בימים הקרובים שלאחר מכן. למקרופג'ים חלק מרכזי בתהליך הדלקתי וזאת בשל שהם שולטים במידה מסויימת על הדלקת, מנקים את האזור ומגנים עליו ומכינים אותו לתהליך ההחלמה. מכאן מתחיל תהליך שנקרא Proliferative לתחילת בניית האזור מחדש. צריך להבין שאין גבול ברור בין השלבים ולמעשה יש חפיפה בין התהליך הדלקתי לבין תהליך הבנייה. ה prostgladins
לקראת סוף התהליך הדלקתי גם אחראים לבניית האזור וגם אחראים לדלקת – כלומר משמשים בשני תפקידים שונים לחלוטין. מה שאומר, שדלקת זה דבר טוב לגוף. כל עוד אנחנו שולטים בה ובכאב.

אז מדוע כואב לנו בתהליך הדלקתי?

נתחיל מהסיבה הברורה שהכאב לא קשור רק לתהליך הדלקת. הכאב הוא כתוצאה בפגיעה ברקמה עצמה. לאחר מכן, כתוצאה מהפרשת כל החומרים לצורך נקיון האזור, מופעלים חיישני כאב באזור.
כאב בעת תחילת הדלקת הוא חשוב ונכון – כפי שהצלחתם להבין, תהליך דלקתי הוא בסופו של דבר, תהליך ניקיון והכנת האזור הפגוע לבנייתו מחדש. זאת הסיבה שתפקיד הפיזיותרפיסט או הרופא הוא אינו לסיים את הדלקת אלא לשלוט בה ולשלוט בכאב שהיא יוצרת. במידה ואנחנו לא שולטים בדלקת יכול להיווצר מצב שנקרא המעגל המרושע – "Vicious cycle" שבו בשל חוסר תנועתיות בגלל שהדלקת מכאיבה, אנו לא מניעים את המפרק ובכך יוצרים עומסים נוספים על האזור.התייעץ ללא התחייבות

שאלתך

צריך לזכור – ללא לקיחת דגימה מהאזור, אין אפשרות לדעת באופן ודאי האם יש לכם דלקת או לא. האבחנה של דלקת היא בהתאם למצב הפגיעה, זמן שעבר, סימנים קליניים כמו אודם, חום, נפיחות, כאב. ובנוסף, יש תמיד חפיפה בין שלבי ההחלמה.

 
 

מסקנות קליניות:

·       דלקת זה תהליך טוב לפגיעה.

·       הדלקת נועדה להכין את הרקמה להחלמה ובנייה מחדש.

·       דלקת תיהפך לכרונית במידה ולא נניע את האזור ולא נשלוט בה.

·       כאב הוא חלק מהתהליך הדלקתי ויש לשלוט בו ולא להוריד את הדלקת.

·       פיזיותרפיה מועילה בכך שהיא שולטת בתהליך – תפקיד הפיזיותרפיסט הוא להניע את האזור על מנת להימנע מ"מעגל הרשע". אמצעים נוספים החל מהורדת כאב על ידי אמצעים אלקטרותרפיים ותרמותרפיים ועד לעיסוי חשובים בטיפול בסימפטומים של הדלקת. חשוב שפיזיותרפיסט יבצע את התרגול וההנחיות משום שיש חשיבות מתי מניעים, כמה ואיך וזה חייב להתבצע על ידי איש מקצוע.

מקורות:

·       https://en.wikipedia.org/wiki/Inflammation

·       Scientific Foundations and Principles of Practice in Musculoskeletal Rehabilitation
By David J. Magee, PhD, BPT, James E. Zachazewski, DPT, SCS, ATC and William S. Quillen, PT, PhD, SCS, FACSM

- See more at: http://www.fizi.co.il/%D7%93%D7%9C%D7%A7%D7%AA-%D7%94%D7%90%D7%9D-%D7%98%D7%95%D7%91-%D7%9C%D7%A0%D7%95-%D7%90%D7%95-%D7%A8%D7%A2-%D7%9C%D7%A0%D7%95/#sthash.1w498DiU.dpuf

 

2 Comments

 1. ערן הגיב:

  שלום ליאור.

  ראשית, תודה רבה על המידע הרב שהבאת.

  הייתי שמח לדעת משהו נוסף: האם הדלקת עצמה שבאה לרפא את הגוף האם אינה עלולה לפגוע גם בחלקים תקינים של האיבר?

  תודה.

  • ליאור בן אלטא הגיב:

   היי ערן. בעקיפין, אם הדלקת נמשכת זמן רב מדי, היא תגרום לנזק משום שהכאב ימשיך, לא נניע את האזור והדבר ימשיך להוביל לכאב ולחולשה. זאת הסיבה שעלינו לזרז את התהליך הזה ולגרום לכך שיהיה כמה שיותר קצר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *