ציסטה על שם בייקר (bekerws cyst)
21 ביוני 2013
פגיעה ברצועה החיצונית של הברך (Lateral Collateral Ligament Sprain)
21 ביוני 2013

דלקת מפרקים ניוונית של הברך

דלקת מפרקים ניוונית היא תופעה נפוצה בד"כ בשנים והיא הגורם מספר אחד לכאבי ברכיים בשנים המתקדמות של חיינו. המצב הניווני הוא המצב העיקרי והבעייתי. הניוון משפיע גם על המפרק עצמו אך גם על המבנים אשר נמצאים בתוכו ובסביבתו (גידים, רצועות,סחוס מפרקי שרירים,מניסקוסים,נוזל סינוביאלי ועוד). המונח דלקת מפרקים נובע מכך שעקב הניוון,מתפתחות דלקות אשר גורמות לסימנים ולסימפטומים הנפוצים שישנם.הדלקת יכולה להיגרם משימוש ייתר ושחיקה ו/או משינויים מבניים של עצמות המפרק.נתון חשוב שיש לקחת בחשבון הוא שעודף משקל הוא אחד מגורמי הסיכון הגדולים להיווצרות דלקת מפרקים ניוונית של הברך.
סימנים וסימפטומים:
המחלה מאופיינת בעיקר באירועי "התלקחות", כלומר, ייתכן שהמחלה נמצאת וישנם שינויים אך הסימפטומים לא מופיעים. אחת מהסיבות ל"התלקחויות" הללו היא עבודה מאומצת או שונה מהרגיל של האדם גורמת להופעת הסימנים.ככל שהמחלה יותר מתקדמת, ה"התלקחויות" מופיעות יותר פעמים, עם סימנים יותר חמורים, נמשכות יותר זמן ומרווח הזמן בין "התלקחות" להתלקחות מצטמצם. כאב ברכיים, נפיחות וירידה בטווחי התנועה של הברך הם הסימנים הנפוצים.
סימן נפוץ נוסף הוא נוקשות בוקר אשר חולפת עם שעות היממה. ייתכנו "קנאקים" ורעשים מהברך אך הם אינם אופייניים רק למחלה הזו. צילום רנטגן יראה שינויים ניווניים והיצרות של המרווח המפרקי.
טיפול דלקת ניוונית של הברך:
בשלבי ההתלקחות הראשונים ,תרופות להפחתת כאבים ותרופות אנטי דלקתיות ניתנות ע"י הרופא המטפל.ניתן להניח קירור להורדת נפיחות וכאב בברך וכל כנקייה להורדת כאב כמו טיפולים מנואלים,US,טיפול חשמלי להורדת כאב וכו'. יש להבין שאת המצב לקדמותו אין אפשרות להשיב.כלומר,הטיפול יתמקד פחות בשינויים הניווניים ויותר בהדרכה,טיפול ומניעה של ה"התלקחויות" שנוצרות.יש להסביר למטופל על המחלה ולנסות להגיע לעמק השווה ולא לבצע פעולות קשות מדי שיחמירו את המצב,אך באותו הזמן לא להימנע מפעולות יום יומיות.ייתכן שטווח התנועה של הברך יקטן ולכן גם עבודה על טווחים תתבצע. מתיחות וחיזוק שרירים שעוטפים את המפרק גם הם יבוצעו ע"י פיזיותרפיה.כמו כן,יש להימנע מהשמנת יתר ומפעולות שקשורות בנשיאת משקל כבד.לכן, פעילויות ספורטיביות כמו שחייה ורכיבה על אופניים, עדיפות על פני ריצה והליכה. במקרים חמורים ביותר ע"פ החלטת הרופא יישקל תהליך של החלפת מפרק הברך.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *